Ana Sayfa YaşamGüzellik Göz Altı Morlukları Nasıl Oluşur?

Göz Altı Morlukları Nasıl Oluşur?

Önce Bilgi
0 yorum

Gözaltı morlukları gözaltında bulunan derinin renginin koyu hale gelmesi durumudur. Uykusuzluk, yorgunluk ve stres gözaltı morluğuna neden olur. Dengesiz ve düzensiz beslenme sonucunda gözaltı morlukları ortaya çıkar. Gözaltı morlukları genetik ve yapısal bozukluklar sonucu da ortaya çıkabilir. Genetik gözaltı morlukları için mutlaka uzman doktora gitmek gerekir. Stres, yorgunluk ve uykusuzluğa bağlı olarak ortaya çıkan gözaltı morlukları için evde bir takım yöntemler kullanabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları neden oluşur?

1-ALERJİ: Alerjik rahatsızlıklara sahip kişilerde gözaltı morluklarına çok sık rastlanır. Göz ve burun akıntılarıyla birlikte damarlarda biriken kan, mor bir görünüm oluşmasına neden olur.
2-SAĞLIKSIZ BESLENME: Sağlıksız beslenen kişilerde görülür. Cildin ihtiyacı olan vitaminler temin edilmediği zaman gözaltında renk değişikliği görülür.
3-AŞIRI TUZ TÜKETİMİ: Tuz tüketimi vücutta ödeme neden olur. Bu yüzden aşırı tuz tüketimini azaltın.
4-YAŞLILIK: Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan kırışıklık ve sarkmalar göz altı bölgesinde morlukların oluşumunu tetikler.
5-ALKOL VE SİGARA: Sigara ve alkol kullanımı göz altı morluklarına neden olur. Sigara kandaki oksijen miktarını azaltır. Bu da gözaltı morluklarına neden olur.
6-UYKUSUZLUK: Uykusuzluk göz altı morlukların oluşmasında etkin rol oynar. Uykusuzluk bedensel ve ruhsal çöküntüye neden olur. Uykusuzluk cildin solgun ve cansız görünmesini sağlar.
6-GÜNEŞ IŞINLARI: Uzun süre güneş altında kalmak göz altı melanin seviyesinin artmasına neden olur. Cilde renk veren ve güneş ışınlarına karşı vücudu koruyan melanin arttığı zaman göz altında morlukların oluşmasına neden olur. Bronzlaşmayı sağlayan ana madde melanindir. Güneşlenirken süreyi kısa tutun. Yüz ve çevresini güneş ışınlarından koruyun. Güneş kremi ve güneş gözlüğü kullanarak yüz çevresini güneşin zararlı ışınlarından koruyabilirsiniz.
7-KEMİK YAPISI: Yüz yapısında kemiklerin göz çevresi çukur şeklindedir. İçe çökük göz yapısına sahip kişileri göz altına gölge düşmesi nedeniyle göz altı çevresi daha koyu ve mor bir görünüme sahiptir.

Göz Altı Morluklarından Kurtulmak Mümkün Mü?

Göz altı morluklarında tedavi şekli, vücudun tedaviye verdiği cevap hastadan hastaya değişiklikler gösterir. Kozmetik ürünler bu bölgede dolaşımı hızlandırır ve hücreleri yeniler. Tedavinin başarılı olması için öncelikle bu sorunun neden olduğu etken belirlenmelidir. Genetik etkenlere bağlı morluklarda ise belli aralıklarda peeling önerilir.

Göz Altı Morluklarına Bitkisel Çözümler

Göz altı problemlerinizi çözmenin en iyi yolu bir doktora gitmektir. Göz altı morluklarını doğal yöntemleri kullanarak önleyebilirsiniz. Göz altı morluklarına iyi gelen şifalı bitkiler şunlardır:

Göz altı morluğuna ve göz yorgunluğuna kullandığınız çay poşetleri de koyabilirsiniz oldukça iyi gelecektir.

Zerdeçal, Domates ve Limon Maskesi:
Malzemeler;
-1 çay kaşığı zerdeçal
-Yarım çay kaşığı un
-1 çay kaşığı domates suyu
-1,2 damla limon suyu
Hazırlanışı; Bütün malzemeleri bir kabın içine koyup karıştırın. Karışımı göz çevresine güzelce uygulayıp 10 dakika bekledikten sonra kurulayın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın