Ana Sayfa Nedir? Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Nedir?

Önce Bilgi
0 yorum

Sedef hastalığı tıpta “psoriasis” olarak adlandırılan bir cilt rahatsızlığıdır. Tedavi edilebilen bir hastalık olan sedef hastalığı her yaş grubunda görülür. Hastalığın tedavisi mümkün olabildiği gibi ömür boyu aynı bölgede kalabilir. Hastalığın yayılması durumunda eklem iltihabına neden olabilir. Diz, dirsek, kasık, koltuk altı, saç dipleri, bel çevresi, el ve tırnaklarda görülen sedef hastalığında deri kalınlaşır, kızarır ve kabarır. Sedef hastalığının görülme alanı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazı kişilerde tüm vücuda yayılır. Genetik faktörlerin etkin rol aldığı sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Sedef hastalığının oluşumunda mikropların etkisi bulunmaz.

Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler


1- Elma Sirkesi: Dezenfektan özelliğine sahip olan elma sirkesi sedef hastalarının kaşıntı durumunu ortadan kaldırır. Organik elma sirkesini haftada bir saçlı deriye sürerek kaşıntı hissini ortadan kaldırabilirsiniz. Elma sirkesini kullanmadan önce sulandırarak kafanızı durulayın. Elma sirkesini düzenli ve doğru kullanırsanız 2 hafta içinde etkili bir sonuç alabilirsiniz. Elma sirkesi her sedef hastası için önerilmez. Kafa derisinde çatlama, yara veya kanama söz konusu ise elma sirkesi bu yarayı tahriş eder.
2- Aleo Vera: Sivilce tedavisinden cilt bakımına kadar birçok alanda fayda sağlayan aleo vera, günde 3 kere cilde uygulanır. Düzenli olarak kullanılan aleo vera, ciltte meydana gelen kızarıklığı ve pul pul dökülmesini azaltır. Yara iyileştirici özelliğine sahip olan aleo vera, birçok kozmetik ürünün ve kremlerin içeriğinde kullanılır.
3- Zerdeçal: Zerdeçal, iltihap giderici özelliği ve antioksidan özelliği sayesinde sedef hastalığını kısa sürede iyileştirir. Zerdeçalı yemeklerinizde kullanabileceğiniz gibi tablet şeklinde de tüketebilirsiniz. Kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
4- Zeytinyağı: Ciltte kuruluk, kızarıklık ve döküntüye neden olan sedef hastalığında zeytinyağı kullanarak cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Zeytinyağı cildin iyileşme sürecini hızlandırır. Kabuklanmayı azaltır. Kaşıntıyı ortadan kaldırır.
5- Kapsaisin: Kapsaisin, acı biberin içinde bulunan bir maddedir. Sedef hastalığı tedavisinde ise cayenne biberi ve zeytinyağı ile elde edilen karışım kullanılır. Elde ettiniz bu karışım ağrınızın dindirip, kaşıntıyı önemli oranda azaltır. Kapsaisin, günümüzde birçok krem ve merhemin içinde ağrı kesici, iltihap giderici, kızarıklık ve pullanma önleyici olarak yer alır.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın