Ana Sayfa Nedir? Ödem Nedir?

Ödem Nedir?

Önce Bilgi
0 yorum

Vücutta sıvı birikmesine halk arasında ödem denir. Ödem günümüzde yaygın olarak görülen bir rahatsızlık durumudur. Hücre içi sıvının doku aralarında ve ciltte birikmesi ile ortaya çıkar. Ödem birçok hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. Özellikle böbrek, karaciğer, kalp, damar ve hormon hastalıkları sonrası ödem oluşur. Regl döneminde, menopoza giren kadınlarda, aşırı kilolu kişilerde, az su tüketen kişilerde ödem çok sık görülür. Magnezyum ve B6 vitamin eksikliği de ödem oluşumunu tetikler. Ödem el, ayak ve göz kapaklarında başlar. Tüketilen su miktarı ödem oluşumunda etkin rol oynar. Ödem bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmamışsa bazı yöntemlerle ilaçsız kurtulabilirsiniz.

Ödemin Belirtileri Nelerdir?

  1. Periferik Ödem (Çukur ödemi) : Ayak bileklerinde ve bacakta şişkinlik oluşur. Şişkinliği vücudun pozisyon değişiklikleri arttırabilir. Sırt üstü yatarken şişlik bacaklarda daha az belirgin olur. Şişkin alanda cilt sıkı ve parlak bir görünüme sahiptir. Sık olan bölgeye parmakla baskı uygulandığında bir girinti oluşur. Buna preferik ödem (çukur ödemi) denir.
  2. Pulmoner Ödem: Akciğer bağlantılı bir ödem türüdür. Hastanın kol ve bacak bölgesinde şişlik belirtisi görülmez. Bunun nedeni akciğerde sıvının birikmesidir. Pulmoner ödem çeken kişilerde nefes darlığı, düz yatarken solunum güçlüğü ve nefes nefese uyanma gibi durumlar görülür.

Ödemin Nedenleri Nelerdir?

Ödem vücutta bulunan küçük damarlardan çevre dokulara aşırı sıvı akmasıyla ortaya çıkar. Bu aşırı sıvılar dokuların şişmesine neden olur. Kan damarının içinde çok fazla basınç oluşması, kan damarının dışında bir kuvvet sıvının çekilmesine neden olması ve kan duvarları sıvı kaybetmeye başlaması ödemin oluşmasının temel nedenleridir. Hamilelik anında ödem çok sık yaşanır. Çünkü hamile kadınlar vücutlarında sıvıyı fazla tutar. Bu da ödem oluşumunu tetikler. Çeşitli ilaçların yan etkisi olarak ödem oluşabilir. Ağrı kesiciler, insülin ilaçlar ödeme neden olur. Karaciğer ve böbrek hastalığına bağlı olarak kişide ödem oluşabilir. Kalbin zayıf olması durumunda kanı vücuda tam pompalayamaz. Kan vücudun belli yerlerinde birikmeye başlar. Bu durumda sıvılar kan damarlarından çevre dokulara sızmaya başlar. Bu sızıntılar ödeme neden olur.

Ödem Nasıl Atılır?
Ödem atmanın başlıca yolları şunlardır:

  1. Tuz Tüketimini Azaltın: Vücutta fazla tuz dokulara su çeker. Bu da ödeme neden olur. Tuz tüketimini azaltarak ödemden kurtulabilirsiniz.
  2. İşlenmiş Gıda Alımını Sınırlayın: Markette satılan kutulu, dondurulmuş konserve usulü gıdalar yerine kendi yaptığınız sağlıklı besinleri tüketin.
  3. Dengeli Beslenin: Ödem atmanın en etkili yoludur. Çeşitli meyve ve sebze tüketin. Kuşkonmaz, maydanoz, pancar, üzüm, yeşil fasulye, yapraklı yeşillik, kabak, ananas, soğan, pırasa ve sarımsak ödem atmada en çok tercih edilen meyve ve sebzelerdir.
  4. Et Tüketimini Azaltın: Tükettiğiniz ete sınır koymalısınız. Etlerde tuz miktarı fazladır. Kurutulmuş ve soğuk etlerden uzak durun. Aşırı yağ tüketimi de ödemi kötüleştirir. Karaciğer ve safra kesesini olumsuz etkiler.
  5. Bol Miktarda Su İçin: Vücudu temizlemenin en iyi yolu su tüketimidir. Günde 7-8 bardak su içmelisiniz Ödeme en iyi ilaç bol su tüketmektir.
  6. Alkol, Kafein ve Tütün Kullanmayın: Alkol, kafein ve tütün ödemi arttırır.
  7. Bedeninize Uygun Egzersiz Programlarını Uygulayın: Yeterli hareket ve egzersizlerle ödemden kurtulabilirsiniz. Özel sağlık durumunuz yoksa kendinize özel bir egzersiz programı yapıp bunu düzenli olarak uygulayın.
  8. Çok Oturmaktan Kaçının: Dolaşmak ve hareket etmek bacak kaslarınızı genişletir. Bu durumda damarlarınızda kan rahat dolaşır. Vücudunuza masaj yaparak kan dolaşımını sağlayın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın