Ana Sayfa YaşamSağlık Egzama Tedavisinde Probiyotik

Egzama Tedavisinde Probiyotik

Önce Bilgi
0 yorum

Probiyotiklerin insan cildi üzerine etkileri bilinmektedir. Ortaya konan bir çalışmada çocuk egzamasının engellenmesinde probiyotiklerin etkili olduğu anlaşılmıştır.

Egzama hikayesi olan ailelerin çocukları üzerinde probiyotiklerin faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre de çocukluk egzamasının, probiyotik kullanımı ile %58 oranında düştüğünü ortaya koymaktadır.

Reklamlar

Egzama ya da diğer bir adıyla atopik dermatit bir cilt probleminden daha fazlasını ifade etmektedir. Bağışıklık sisteminde yer alan bir problemin meydana getirdiği sinyaller de diyebiliriz aslında. Aslında egzama ilk bebeklik döneminde yaşanan alerji belirtileri olmakla birlikte, egzama hikayesi olan çocukların %75 oranında astım ve saman nezlesine yakalanma riskinin arttığını göstermektedir.

Çocukluk egzaması gün geçtikçe yaygın bir sorun haline gelmektedir. Bu durumun nedenleri üzerine yapılan çalışmalarda ortaya konan bir hipotez de “hijyen hipotezidir”. Çocukların gün geçtikçe daha hijyenik ve steril olarak yetiştirilme çabası onların ilk bebeklerinden itibaren, bağışııklık sistemini gelişterecek olan bakterilerle daha az temas kurmasına sebep olmaktadır. Hatta normal doğum yerine sezeryanla yapılan doğumlar da çocuklardaki bu durumu tetiklediği düşünülmektedir.

2008 yılında ortaya konan bir araştırmada da doğumdan sonraki ilk bir hafta içerisinde bağırsak florasında kısıtlı bakteri çeşitliliği bulunan bebeklerin, 18 aylık olana kadar egzamaya yakalanma oranının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Bebeklik çağında probiyotik alımı, egzama ve diğer alerjik hastalıkların gelişmesini engellemede rol oynamaktadır. Bu sayede faydalı bakterilerin bağırsak florasında artmasını sağlanmakta bu da bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi ve olgunlaşmasını sağlamaktadır. Aynı şekilde yetişkinler için de cilt sağlığı açısında probiyotik kullanımının benzer bir mekanizma üzerinden yürüdüğünü de söyleyebiliriz.

İnsan vücudunda yer alan mikrobiyel canlılar, insan vücudunun meydana getirdiği proseslerin 100 katı daha çok proses meydana getirerek cildinizin parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın