Ana Sayfa Nedir? Miyop Nedir?

Miyop Nedir?

Önce Bilgi
0 yorum

Miyop ciddi bir göz kusurudur. Miyop olan hastalar uzağı görmekte zorluk çeker. Miyop olan kişinin göz merceğinde kırılan ışık sarı noktaya düşer. Bunun sonucunda uzağı görememe sorunu ortaya çıkar. Yakın mesafeden net görüş elde eden kişi uzağı görmekte zorluk çeker. Yansıyan ışıklar görme merkezinin önüne düşer. Bu sebeple nesneleri bulanık görmeye başlarız. Göz küresinin ön ve arka çapının olmasından uzun olması sonucu miyop oluşur. Miyop oluşmasında genetik etkenler rol oynar. Miyop çocukların büyüme çağında büyümeye devam eder. Miyop için gözlük ve lens kullanımı tavsiye edilir. Miyop olan kişiler uzaktaki tabelayı okumada, okul tahtasındaki yazıları okumada ve trafik işaretlerini seçme gibi durumlarda zorlanır.

Miyop hastaları gözlerini sürekli kısarlar. Bu nedenle miyop olan kişilerin gözlük kullanmaları çok önemlidir. Genetik etkenlerin önemli bir rol oynadığı miyop genellikle 8-14 yaş arasındaki çocuklarda daha sık gözlemlenir. Meslek gereği yakın mesafede dikkat gerektiren işlerle uğraşanlar, çok sık ve uzun süreli kitap okuyanlar, saatçiler ve kuyumcularda miyop çok sık görülür.

Miyop yaş ile doğru orantılı olarak ilerler. Miyop olan kişilerin gözlerini sürekli olarak dinlendirmeleri, yakın mesafede dikkat gerektiren bir işte çalışıyorlarsa mutlaka gözlük kullanmaları gerekir. Aksi halde göz kasları yakın mesafede gösterdiği performansı uzak mesafede göstermekte zorlanır. Gözlük kullanımı öncesinde mutlaka doktora danışmalı ve doktorun muayene sonrasında verdiği reçeteyi harfiyen uygulayın.

Miyop Çeşitleri Nelerdir?

1- Basit Miyop: En sık görülen miyop türüdür. Çevresel ve genetik etkenlerin etkili olduğu miyop çeşididir. Yakın mesafede dikkat gerektiren işlerle ilgilenmek, miyopun ilerlemesine neden olur.
2- Gece Miyopu: Gündüzleri oldukça iyi olan görme kalitesi, geceleri ışığın şiddetine ve derecesine göre değişkenlik gösterir. Gençlerde ve yaşlılarda gece miyobu çok sık görülür. Gece araba kullanma esnasında oldukça tehlikelidir. Bu nedenle geceleri araba kullanırken mutlaka gözlük kullanmalısınız.
3- Yalancı Miyop: Göz kaslarında meydana gelen spazmlara bağlı olarak ortaya çıkar.
4- Aksiyal Miyop: Gözün ön ve arka çapındaki artış nedeniyle ortaya çıkar.
5- İkincil Miyop: Çeşitli sağlık sorunları ve kullanılan ilaçlar nedeniyle mercek yapısında meydana gelen bozukluk bu tip miyobun oluşumuna neden olur.

Miyop Neden Ortaya Çıkar?


Uzun süre kitap okuma ve yazma işleri miyopun görülme sıklığını arttırır. Yakın mesafede yapılan işlerde çalışmak miyop oluşumunu tetikler. Miyop nedenlerini tıbbi açıdan değerlendirmek gerekirse, merceğin kırma gücünün normalden yüksek olması ya da gözün önden arkaya doğru daha uzun olmasıdır. Miyoba neden olan etkenlerden bir diğeri ise gözün eksenlerinde meydana gelen uzunluk değişimleridir. Miyopta yapısal etkenlerin rolü kadar çevresel ve genetik etkenler de etkilidir. Miyop rahatsızlığı görülen anne ve babanın çocuklarında miyop görülme riski daha fazladır. Çeşitli hastalıklar ve kullanılan ilaçlar da miyop oluşumunu tetikler. Her rahatsızlıkta olduğu gibi miyop oluşmasında da stres etkili bir rol oynar. Stres, yorgunluk ve göz kaslarını aşırı yorma nedeniyle yalancı miyop görülür.

Miyop Belirtileri Nelerdir?


Miyop sorunu olan kişiler yakını net görürken, uzağı görmekte zorlanırlar. Kişi sürekli olarak gözlerini kısarak bakma gereği hisseder. Özellikle televizyon izlerken veya uzaktaki bir nesneye bakarken öne doğru eğilerek gözlerini kısar. Refleks olarak gerçekleşen bu davranış kişinin miyop olabileceği hakkında ipucu verir. Sürekli olarak yakın mesafeye odaklanan kişilerde sıkça rastlanılan miyop göz ve baş ağrısına neden olur.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın