Ana Sayfa YaşamGüzellik Kekik Çayı ile Kilo Verin!

Kekik Çayı ile Kilo Verin!

Önce Bilgi
0 yorum

Mutfağımızın neredeyse vazgeçilmezi Kekik’in bir çok yararının yanında zayıflamak isteyenler için de oldukça etkili.

Kilolarından kurtulmak maksadıyla yapılan diyet ve egzersiz hareketleri kadar bitkilerin kilo vermeye tesiri de göz arkası edilemeyecek bir gerçektir. Vücudun kimi bölgelerinde biriken yağ deposu sarkık manzaralara neden olarak kimsede rahatsızlık hissi uyandırır. Buradaki yağların yakımını hızlandırmak için kullanılabilecek olan biberiye ya da tarçın üzere yağların dışında yemeklere yemeklere aroma katması için kullanılan kekikte işe yarayacaktır. Kilo sorunu ile karşı zıdda olan hatunların kekik suyu içerek yakın devirde kilo verebilecekleri öne sürülmektedir. Hem sıhhat açısından vücuda olumlu tesirler sunan hem de tertipli kullanıldığı takdirde kilo verme sürecini kolaylaştıran kekik suyu tüketimini hekiminize sorarak uygulayabilirsiniz.

KEKİK SUYU ZAYIFLATIR MI? 

Kilo verdirme konusunda destek sağlayan şifalı bitkilerden biri olan kekik suyu, vücuttaki kan dolaşımının hareketlenmesine sebep olarak metabolizmanın daha süratli çalışmasına yardımcı olur. Günümüzde bölgesel zayıflama yolunda esas alınan kesimdeki yağları eritmeye yönelik uygulanan prosedürler arasında işinize yarayacak kekik baharatı ile yağları güce dönüştürüp yakılmasını sağlayabilirsiniz.

KİLO VERDİREN KEKİK SUYU NASIL YAPILIR?

Geniş bir tencerenin içine 1-2 bardak su, küçük bir tencereye de 2-3 tutam taze kekik koyun. Küçük tencereyi geniş tencerenin içine koyun ve tencere kapağını tersten koyarak, suyu ateşte 1 saat kaynatın. Kaynadıktan sonra kekik suyunuz hazır olacak.

NOT: Hazırlanan kekik suyunun tadı acı olacağı için bu tattan hoşlanmayacak şahıslar kekiğin içine limon ve 2 adet domates ekleyebilir. Birinci evvel domatesleri ekleyip sonra limon sıktıktan sonra 5 dakikada suyun karışmasını bekleyin. Bekleme süreci bittikten sonra tüketebilirsiniz.

Kekik suyu, yemekten derhal evvel içilmemesi gereken bu karışımı içtikten yarım saat ya da 1 saat sonraya kadar bir şey tüketilmemelidir. Gün içerisinde sırf 1 fincan kadar tüketilmesi önerilen karışımı daha fazla tüketirseniz; reflü, mide bulantısı üzere rahatsızlıklara yol açabilir.

KEKİK ÇAYI NASIL YAPILIR? KEKİK ÇAYININ YARARLARI VE TÜKETİMİ

Yemeklere katıldığında enfes bir tat oluşturan kekik kış aylarında en hoş çay olarak tüketilir. Topluluk içerisinde yaygın olarak görülen kış marazları arasında grip, nezle ve soğuk algınlığı üzere rahatsızlıklar kendini gösterir. Hem kurutulmuş olarak hem de tazesinden yapılan kekik çayı konutta çok kolay bir halde hazırlanabilir.

KEKİK ÇAYI TANIMI:

Bir bardak suyu cezvede şıkça kaynattıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı ölçüsünde kekik koyun. 10 dakika boyunca demledikten sonra süzüp 1 yemek kaşığı organik bal ile 2 yemek kaşığı limon suyu dökün.

KEKİK ÇAYININ YARARLARI VE ZARARLARI:

– Ay başı hali yaklaşan hatunlarda adet söktürücü özelliği gösterir.
– Reflü ve gastrit üzere sıhhat sorunlarını güzelleştirmede tesirlidir.
– Vücuttaki zararlı toksinleri uzaklaştırarak temizleme hizmetindedir.
– Depresyon, Anksiyete üzere ruhsal meselelere güzel gelir.
– İdrar döktürücü özelliğe sahiptir.
– Göğüs ağrılarını hafifletir.

– Kaslar üzerinde şahsa rahatlık vereceği için hamilelikte kekik tasarrufu sakıncalı olabilir. Kesin bir tesiri olmaması ile birlikte bu nedenden ötürü hamilelikte düşüğe neden olabilir. Hekim onayı almadan mutlaka kullanılmamalıdır.

ZAYIFLATAN KEKİK VE YOĞURT KÜRÜ

Zayıflamaya yardımcı yağ yakıcı baharatlardan biri olan kekiği yoğurt ile birlikte tüketerek kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz. Boş bir kasenin içine bir çay kaşığı kadar nane, kekik, pul biber ve kimyon ekleyip karıştırınız. Bu karışım hem açlığınızı yatıştıracak hem de yağ yakmayı kolaylaştırabilirsiniz.

 2 çay kaşığı kekiğin besin bedelleri ise şu halde :

– Günlük kalsiyum gereksiniminin % 5’i
– Günlük K vitamini gereksiniminin %60’ı,
– Günlük lif gereksiniminin % 4’ü
– Günlük magnezyum muhtaçlığının % 11’i,
– Günlük demir gereksiniminin ise % 20’si 3 gram kekik ile sağlanır.

Yoğurdun besin kıymetlerini şu formda inceleyebiliriz:

– Porsiyon ölçüsü: 100 gram
– Kalori: 59
– Yekun yağ: 0,5 gram
– Doymuş yağ: 0,1 gram
– Çoklu doymamış yağ 0
– Kolesterol 6 mg
– Şeker 3,6 gram

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın