Ana Sayfa YaşamSağlık Mucizenin Adı: Keten Tohumu

Mucizenin Adı: Keten Tohumu

Önce Bilgi
0 yorum

Keten tohumu, son zamanlarda sıkça işittiğimiz bir besindir. Yararları olabildiği gibi çok tüketildiğinde zararları da olabilmektedir. Keten Tohumu, Omega-3 yağ asitlerine sahip besinlerden biridir.


Keten Tohumunun İçeriğinde Neler Bulunur?

  • Düşük miktarda doymuş yağ asidi,
  • Yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asitleri,
  • Potasyum,
  • Magnezyum,
  • Yüksek miktarda lif,
  • Demir,
  • Çinko
  • Bakır,
  • Farklı türden vitaminler


Keten Tohumu Tüketmenin Faydaları Nelerdir?


Kolesterolü düşürür. Bu nedenle kanser ve felç hastalarına yönelik takviye gıdası olarak kullanılır. Sindirim sisteminde bağırsak ve midedeki iç duvarları temizler. Bu nedenle kabızlık problemine karşı destek gıdası olarak kullanılır. Bu doğrultuda zayıflama ve kilo kontrolünde de yararlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca bazı deri hastalıklarını iyileştirici etkisi bulunur. Kan şekerini dengeler. Kemik sistemini güçlendirir.


Keten Tohumu Zayıflatır mı?


1000 gramlık keten tohumu, yaklaşık 280 gram diyet lifi içerir. Böylece tokluk duygusu oluşturur. Kişinin çok daha az beslenmesine yol açar ve zayıflama sürecini hızlandırır. Bu nedenle diyet programlarında genellikle ara öğünlerde alınması önerilir.


Keten Tohumunun Zararları Nelerdir?


İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki keten tohumu tüketmeye başlamadan önce hekiminize başvurmanız gereklidir. Bilinçsizce kullanılan birçok destek tedavisi gibi keten tohumu da zarar verici etki yapabilir. Hekiminizin onayını aldıktan sonraki süreçte de bazı şeylere dikkat edilmelidir. Keten tohumunun olgunlaşmamış olanı kullanılmamalıdır. Keten tohumunu ve içerdiği yağı yüksek ısıda kalmamalıdır. Kontrolsüz şekilde kullanılması halinde karında şişkinlik, ishal, gaz ve bulantı gibi yakınmalar oluşabilir.


Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?


Katı ya da sıvı olarak tüketilebilir. Sıvı halde tüketmek için demlenip çayı içilebilir. Tohum halinde tüketilecekse çok iyi şekilde çiğnenmelidir. Toz halinde tüketilecekse, sabahları bir kaşık alındıktan sonra üzerine su içilerek tüketilmelidir. Evde yapılan hamur işlerine ve salatalara eklenerek tüm aile bireylerinin kullanımına da sunulabilir.
Ayrıca keten tohumu yağı da benzer biçimde salataların içinde tüketilebilir. Keten tohumunun ve yağının yararları ya da zararlarına ilişkin yapılmış araştırma azdır. Bu nedenle tüketmeden önce bir hekime danışmak ve hekim onayından sonra çocuklara vermek gereklidir.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın