Ana Sayfa YaşamSağlık Bebek Masajı

Bebek Masajı

Önce Bilgi
0 yorum

Bebek Masajı anne ve bebek arasındaki ilişki için de oldukça önemlidir. Anne bebeğe temas ettikçe bebek kendini güvende hisseder. Anne ile bebek arasındaki temas bebek masajı ile ortaya çıkar. Masaj bebeğe anne sıcaklığını hissettirir. Bebek masajı bebeklerin sakinleşip rahat uyku çekmesini sağlar. Anne bebeğe temas ettikçe bebek dış dünyaya açılır. Dış dünya ile iletişim kurmaya başlar. Bebek masajı basit bir mekanik olay değildir. Bebeğin bedensel ve ruhsal açıdan rahatlamasını sağlar.

Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?


Bebek masajı bebek sağlığını olumlu etkiler. Bebeğin yaşam kalitesini yükseltir. Bebeğin, dolaşım, sindirim, sinir ve solunum sistemi düzene girer. Bebek masajı bebeğin kas yapısını geliştirir. Fiziksel gelişimini olumlu yönde etkiler. Dokunma bebeği rahatlatır uyku düzenini sağlar. Dokunma vücut savunma mekanizmasını uyararak vücudun antikor üretimini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebek masajı geçmişte birçok uygarlık tarafından kullanıldı. Asya uygarlıklarında bebek masajı tedavi amaçlı kullanıldı. Sindirim sistemi bozukluğu, uyku düzensizliği ve karın ağrısı çekenler için bebek masajı çok iyi bir tedavi yöntemidir. 1940 yılında yapılan araştırma sonuçlarına göre bebek masajı solunum ve dolaşım sistemini uyardığı ortaya çıkmıştır. Bebek masajı düşük ağırlıklı dünyaya gelen çocukların kilo almasını sağlar. Dokunsal uyaranlar büyüme ve gelişmeyi olumlu yönde etkiler. Çocuk ile anne arasında ilişkinin kuvvetlenmesini sağlar. Masaj bebekte kilo alımını ve uyku düzenini sağlar. Anneyi rahatlatıp annenin süt üretim miktarını arttırır.

Bebek Masajı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?


Bebek masajı yapılan ortamın sıcaklığı 25 dereceye ayarlanmalıdır. Ortamda hava akımının olmamasına dikkat edilmelidir. Hava akımı çocukların soğuk almasına neden olur. Bebek masajı yapılmadan önce yere mutlaka yumuşak örtü serin. Bebeğin ilgisini çeken cisimleri ortamdan kaldırın. Bebek masajı yaparken çocukla konuşun ve göz teması koyun. Bebeklerin tırnaklarını iyi kesin. Masaja başlamadan önce tüm gerekli malzemeleri önceden hazırlayın. Bebeği örtü üzerine yatırın. Bebeğin giysilerini önceden hazırlayın. Ellerinizi ılık su ile uygun sıcaklığa getirin. Yumuşak losyon ve krem kullanın. Bebekle yumuşak ses tonu ile konuşun. Bebeğe masaj yaparken şarkı ve ninni söyleyin.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın