Ana Sayfa Gündem 2020 Tokyo Olimpiyatları Sona Erdi

2020 Tokyo Olimpiyatları Sona Erdi

Önce Bilgi
0 yorum

23 Temmuz’da başlayan ve pandemi süreci sebebiyle seyircisiz yapılan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları kapanış töreniyle sona erdi.

Tokyo Valisi Yuriko Koike olimpiyat bayrağını Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach’e verdi. Bach ise bayrağı 2024 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak Fransa’nın başkenti Paris’in belediye başkanı Anne Hidalgo’ya devretti.

IOC Başkanı Thomas Bach, her kıtadan madalya alan sporcularla birlikte kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı.Bach, sporun birleştirici gücüyle mücadele eden sporcuları tebrik ederek, “Pandeminin başlangıcından bu yana ilk defa bütün dünya bir araya geldi. Spor yine bunun merkezindeydi. Dünyanın her yerindeki milyarlarca insanın gözü buradaydı. Tokyo 2020 barışın oyunları oldu. Japon halkı, başardığınızla sonsuz gurur duyabilirsiniz. Bütün sporcular adına şunu söylüyorum, teşekkürler Tokyo, teşekkürler Japonya.” dedi.

Türkiye Rekor Kırdı

Tokyo’da 13 madalya kazanan Türkiye, 1948 Londra Olimpiyat Oyunları’ndaki (12) rekoru kırdı. Tokyo 2020 , Türkiye’nin en çok madalya kazandığı Olimpiyat Oyunları oldu.

Altın madalya: Busenaz Sürmeneli ve Mete Gazoz
Gümüş madalya: Buse Naz Çakıroğlu ve Eray Şamdan
Bronz madalya: Ferhat Arıcan-Hakan Reçber-Hatice Kübra İlgün-Rıza Kayaalp-Yasemin Adar-Taha Akgül-Ali Sofuoğlu-Merve Çoban-Uğur Aktaş

Madalya kazanan sporcularımızı tebrik ederiz.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın