Ana Sayfa Nedir? Polen Alerjisi Nedir?

Polen Alerjisi Nedir?

Önce Bilgi
0 yorum

Bahar aylarında polenlerin yoğunluğu artar. Yoğunluğu artan polenler polen alerjisine sebep olabilir.. Polen alerjisi kişinin solunum yollarında, bronşlarında, cildinde ve gözlerinde reaksiyonlara neden olur. Polenler vücuda solunum yoluyla giriş yapar. Polen alerjisi burun akıntısı, hapşırık ve burun tıkanıklığı ile kendini gösterir. Bazı durumlarda polen alerjisi öksürük, nefes tıkanıklığı ve hırıltı gibi belirtilere de sebep olabilir. Polen alerjisi gözlere ve cilde büyük zararı vardır. Gözde yanma ve sulanmaya ciltte ise kızarıklık ve kaşıntı gibi birçok rahatsızlığı meydana getirebilir. Bu gibi durumlarda doktora görünmeniz büyük önem taşır.

Polen Alerjisinden Korunma Yolları Nelerdir?

Polen alerjisinden korunmak için uzmanlar şu tavsiyelerde bulunmaktadır:
1- Polenler en yoğun sabah saatinde görülür. Zorunlu olmadıkça sabah erken saatlerde dışarı çıkmayın. Evi havalandırmayı sabahın erken saatlerinde yapmayın.
2- Bahar aylarında polen alerjisi olan kişilerin dışarıda spor yapmaması gerekir.
3- Klimaları takarken polen filtresi kullanmaya özen gösterin.
4- Dışarı çıktığınız zaman mutlaka güneş gözlüğü ve şapka takın.
5- Dışarıdan eve gelince mutlaka dış alıp elbisenizi yıkayıp yeni elbiseler giyin.
6- Polenin yoğun olduğu zamanlarda çimenlik alanları değil deniz kenarını tercih edin.
7- Polenlerin atmosferde yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkmayın.
8- Dış ortamlarda burnu koruyan maskeler takın.
9- Polen alerjisine bağlı olarak alerjik nezleye karşı polen aşısı da bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Aşı yalnızca uygun ilaç tedavisine rağmen kontrol altına alınamayan hastalara yapılır. İlacın kullanılıp kullanılmayacağına alerji uzmanları karar vermelidir.

Alerjik nezlesi olan çocuklarda astım gelişme riski olduğundan, ailelerin çocukların yakınmalarına duyarlı ve dikkatli olması gerekir. Çünkü alerjik nezle uygun tedavi edildiğinde astım gelişme riski azaltılabilir.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın