Ana Sayfa YaşamGüzellik Cildi Gençleştiren Bitkiler

Cildi Gençleştiren Bitkiler

Önce Bilgi
0 yorum

Her kadın cildinin yıllara meydan okumasını, pürüzsüz ve genç kalmasını ister. Yaşın ilerlemesiyle birlikte ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar artmaya başlar. Kolajen üretimi düşen cildin esnekliği kaybolur. Cilt esnekliğini kaybeder. Ciltteki deformasyonu kozmetik ürünlerle düzeltmek mümkün değildir. Sağlıklı beslenme, düzenli uyku, düzenli egzersiz ve bol su tüketmek gerekir. Alkol, kafein ve sigara kullanımından mutlaka uzak durulmalıdır. Kadınlar yaşın ilerlemesiyle birlikte ciltlerinin kıymetini daha iyi anlarlar. Ciltlerinin daha sağlıklı ve genç görünmesi için kozmetik ürünlerden yardım alırlar. Servet değerindeki anti-agning kremler, losyonlar ve serumlar her zaman için istenilen sonuçları vermez. Doğanın bizlere sunduğu bazı şifalı bitkilerden hazırlanan kürler ile cildinizi taze ve canlı tutabilirsiniz.

Cildi Gençleştiren Bitkiler ve Özellikleri

1- Aloe Vera: Şifa kaynağı aloe vera çok eski yıllardan beri kullanılan bir kozmetik bitkisidir. Aloe vera yapraklarından elde edilen doğal jel, birçok cilt bakım ürününde kullanılır. Şampuanlardan nemlendiricilere kadar pek çok bakım ürününde aloe vera mucizesinden yararlanılır. İyileştirici özelliğe sahip olan aloe vera, ciltte oluşan yara ve yanıkları tedavi eder. Hücre yenilenmesine yardımcı olur. Aloe vera yapraklarından elde edilen jel, cilt için doğal ilaçtır. Cildi ölü hücrelerden arındırıp cildin kısa sürede yenilenmesini sağlar. Cildi nemlendiren aloe vera, bu özelliğiyle tahriş riskini azaltıp, tahriş olmuş cildin kısa sürede iyileşmesini sağlar.


2- Lavanta: Hoş kokusuyla bilinen ve aroma terapide kullanılan lavanta, sabundan banyo yağlarına kadar pek çok kozmetik ürünün içeriğinde yer alır. Cilt bakımında önemli bir yere sahip olan lavantaya içeriğindeki “linalool” adlı bileşik sayesinde cilt dokularının hasar görmesini engeller. Cildi sıkılaştırıp kırışıklıklara karşı korur. Hücre yenileyici özelliğe sahip olan lavanta, aynı zamanda yaşlanma karşıtıdır. Akne ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Ciltteki zararlı maddeleri temizleyip cildi yumuşatır. Ciltte iltihap oluşumunu engeller. Lavantanın ağız yoluyla kullanılması baş ağrısı ve kabızlığa yol açabilir.


3-Üzüm Çekirdeği Yağı: Üzüm çekirdeği ekstresi kırışık oluşumuna karşı oldukça etkilidir. Cilde esneklik kazandıran üzüm çekirdeği ekstresi, bu özelliğiyle cildin pürüzsüz olmasını sağlar. Kırışıklık ve ince çizgi oluşumuna neden olan serbest radikallerle mücadele eder. Güçlü bir antioksidan içeriğine sahip olan üzüm çekirdeği ekstresi, ciltte oluşan hasarları giderir. Cilt tarafından kolayca emilir. Cildin kolajen üretimini destekler. Cildin daha genç görünmesini sağlar.


4- Papatya: Yaşlanma karşıtı bitkiler arasında yer alan papatya, kremlerden vücut losyonlarına kadar birçok kozmetik ürünün temelini oluşturur. Papatya içeriğindeki “alfa-bisabolol” adı verilen bir madde, iltihap ve tahriş oluşumunu önler. İçeriğindeki “azulen” adı verilen madde ciltteki şişlikleri dindirir ve cildi temizler. Papatya, cildin iyileşme sürecini hızlandırır ve hücre yenilenmesini destekler.


5- Biberiye: Cilt sağlığına önemli katkılarda bulunan biberiye yaşlanma karşıtı kremlerin içerisinde bulunur.
Güçlü bir antibiyotik ve dezenfektan olan biberiye egzama, akne ve deri iltihabı rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır. Cilt rahatsızlıklarının oluşmasını önler. Kan dolaşımını arttırır. Kan dolaşımını arttırması ciltteki şişlikleri dindirir. Cildin rengi iyileşir ve zararlı toksinler atılır.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın