Ana Sayfa Teknoloji Android 10 İle Birlikte Samsung DeX Üzerinde Linux Desteği Sona Eriyor

Android 10 İle Birlikte Samsung DeX Üzerinde Linux Desteği Sona Eriyor

Önce Bilgi
0 yorum

Samsung DeX, son kullanıcıların mobil cihazları bir bilgisayara ya da monitöre bağlayarak, onları birer masaüstü cihazı üzere kullanmalarına imkan sağlayan, Samsung cihazlara özgün bir yazılım.

DeX başlangıçta masaüstü modunda iken Android kullanma özelliği sağlıyordu, akabinde 2017’de Linux on DeX (DeX üzerinde Linux) özelliği duyuruldu. Bir sene sonra beta sürümünde olan LoD, Ubuntu’nun 16.04 LTS sürümünün 64-bit ARM işlemcilerde çalışacak biçimde modifiye edilmiş halini destekleniyordu.

Samsung ne yazık ki LoD programını daha beta sürümündeyken bitirme kararı aldı. Beta kullanıcılarına gönderilen elektronik postaya nazaran, Android 10 ile birlikte DeX, Linux desteği sunmayacak. Bu kararın ardında yatan nedenlere dair bir açıklama ise şimdi yapılmadı.

Şu aşamada yalnızca iddia yürütebiliriz. Linux yazılım geliştiricileri için tanınan bir ortam olsa da son kullanıcılar için hala niş bir alternatif olmaktan öteye gidebilmiş değil. Bu da yetmezmiş üzere masaüstü Linux dağıtımları ve yazılımlarının büyük bir çoğunluğu yalnızca x86 mimarisini destekliyor. LoD hem niş bir işletim sistemini mobil cihazlarda çalıştırıyordu, hem de o mobil cihazlar ARM mimarisi ile çalıştığı için daha az yazılımı destekliyordu.

Samsung, LoD ile son kullanıcıları değil, muhtemelen geliştiricileri hedeflemişti. Tıpkı Microsoft’un Windows üzerinde Linux alt yapısı desteği sunması üzere. LoD sayesinde bir çok yazılım geliştirme aracına ulaşım kelam konusuydu ve gereksiniminiz olan her şeyi cebinizde taşıyordunuz. Tekrar iddia ediyoruz, aradığı ilgiyi bulamadı.

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın